• 1
  • 2
  • 3
fb1  yt1 

Poziv na okupljanje liberalnih demokrata

Godina koja je počela, za politički razvoj liberalno-građanske ideje u Crnoj Gori biće puna izazova, i vrlo je moguće da će dati konačan odgovor da li za nju postoji prostor na političkom tržištu naše države. U vremenima ekonomskih kriza, populističke ideje poput onih koje imaju ekstremna ljevica i desnica dobijaju naglašenu podršku u biračkom tijelu i u najrazvijenijim, savremenim demokratijama, a imajući u vidu snažnu tradicionalnu svijest građana/ki Crne Gore, prostor za liberalno-građanski politički pravac se dodatno sužava.

Povratak predstavnika Liberalne partije u državni Parlament na prethodnim izborima, nakon izbornog poraza iz 2009. godine, kada nismo prošli cenzus, nakratko je oživio liberale Crne Gore. Ipak Kongres Partije, koji se održao prije nekoliko mjeseci, pokazao je sve  nedostatke i nesnalaženja liberala/ki u trenutnoj političkoj areni. Nesnalaženja i konstantan pad rejtinga liberalno orjentisanih partija, traje već punih petnaest godina. Očigledno je da, iako to nije svojstveno liberalima u razvijenim zapadnim demokratijama i apsolutno nije dio liberalnog karaktera, crnogorski liberali,kao subjekat političkog centra, nisu fleksibilni i sposobni da brzo reaguju na promjene na političkoj sceni.

Krivicu treba tražiti i u definisanju riječi „liberal”, koju je u upotrebu, kod nas unio slavni Liberalni savez Crne Gore, 1990.godine. Dobar dio, takozvanih “pravih liberala” u suštini su konzervativni suverenisti koji zbog svojih tradicionalnih uvjerenja, nisu spremni prihvatiti liberalne stavove 21. vijeka, prije svega kada su u pitanju prava LGBT populacije, prava žena, dječijih i prava mladih, prava nacionalnih manjina, posebno RAE populacije, korišćenja lakih droga, legalizacije prostitucije i sl. Sa druge strane u Crnoj Gori postoje liberali koji zastupaju ekstremne neoliberalne ideje, koje na dugi rok, kroz nepoštovanje prava radnika, rasprodaju državne imovine, a vođeni isključivo interesima vlasnika kapitala, uništavaju nukleus  crnogorskog i svakog drugog društva – srednju klasu, bez koje nema prosperitetne i ekonomski stabilne države.

Iz tih razloga (o ostalim dobro poznatim anomalijama crnogorske demokratije više ne treba trošiti riječi) mnogi „liberali“ su voljno ili nevoljno postali formalni članovi različitih partija, političke ljevice, čak i desnice  a nakon Kongresa Liberalne partije, u najavi je formiranje još jedne partije, od dojučerašnjih članova i osnivača LP.  Liberali apstinenti, koji takođe sebe često nazivaju “pravim liberalima”, predstavljaju snažnu frakciju unutar potencijalnog liberalno-građanskog biračkog tijela, ali je pitanje da li se samo radi o tradicionalnim „suverenistima“ ili istinskim liberalima. Dakle, jasno je da su se liberali rasuli u nekoliko neformalnih grupacija, koje su, pojedinačno  daleko od izbornog cenzusa, na državnom nivou, a odgovornost LP kao parlamentarne partije i njenog rukovodstva, za buduće okupljanje, je ipak najveća.

Kako je stav Liberalne partije da liberali/ke Crne Gore, zbog svoje istorijske uloge u emancipaciji našeg društva tokom mračnih 90tih godina prošlog vijeka, i posebnog doprinosa u procesu svete obnove državnosti Crne Gore, zaslužuju biti značajan dio Vlade koja će našu zemlju zvanično uvesti u NATO i EU, potrebno je što prije postići potpuni dogovor između liberalnih frakcija, čiji stavovi, apsolutno sam siguran, nisu nepomirljivi. Svakako da je uslov tome da iskreno i jasno priznamo ko je među nama spreman slijediti naša usvojena programska dokumenta,koji su postulati savremenih evropskih liberalno-građanskih pokreta i organizacija.

Na tom putu moramo iskreno zakopati ratne sjekire,  izgladiti nesporazume, staviti po strani nezaobilaznu crnogorsku sujetu i ponos, koji sputavaju čvrsti dogovor na dugoročnim osnovama. Vjerujem da do toga može doći, i da liberali ponovo mogu biti primjer tolerancije, pomirenja i razuma, prevashodno u interesu razvoja liberalno-građanske ideje i ekonomskog oporavka i napretka Crne Gore. Svaki drugi scenario, Liberalna partija vidi kao dalje stagniranje i apsolutno nesvrsishodno i politički neisplativo dokazivanje prava na ispravnost.  Nadam se da će već do proljećnjih lokalnih izbora doći do pomaka u tom pravcu i da će liberali, zahvaljujući podršci birača biti dio svih lokalnih Skupština, stoga ponovo, apelujem na okupljanje svih koji se zalažu u Crnoj Gori, za liberalnu demokratiju. Liberalima je sada neophodno udruživanje, u suprotnom, moramo biti svjesni toga, dolazi u pitanje opstanak liberalno-demokratske-građanske ideje na crnogorskim prostorima i tu odgovornost moramo prihvatiti. Vrijeme koje je pred nama je vrijeme evroatlantskih integracija i liberali prvo na svom primjeru moraju pokazati da razumiju te procese. Od nas se to i očekuje jer smo bili promoteri tih procesa kada su isti u Crnoj Gori bili, ili apsolutno neprihvatljivi ili tabu.

                                                                                          Predsjednik Liberalne partije Crne Gore 

                                                                                        Andrija Popović

 


Linkovi

Savjet Evrope – www.coe.int

Evropski Parlament – www.europarl.eu.int

Ujedinjene nacije – www.un.org

OSCE – www.osce.org

Adresa

Južna tribina Gradskog stadiona (ulaz 5)

Ulica 19. Decembra, 81000 Podgorica, Crna Gora

Tel/Fax: +38220220944

E-mail: liberalnapartija@t-com.me